Yeşilçam Ödülleri

YEŞİLÇAM ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU!

Türkiye'nin en geniş kapsamlı jürisi tarafından belirlenen, Yeşilçam Ödülleri'nde kazananlar belirlendi. Çoğunluk En İyi Film seçildi ve 250.000 TL para ödülünün sahibi oldu. Yine Çoğunluk filmiyle  Seren Yüce  İlk Film Ödülü'ne layık görülerek  50 bin TL para ödülü kazandı.

TÜRSAK Vakfı ve Beyoğlu Belediyesi'nin işbirliğiyle, Turkcell Ana Sponsorluğunda düzenlenen 4. YEŞİLÇAM ÖDÜLLERİ'nin sahipleri,  28 Mart 2011 Pazartesi gecesi Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılan görkemli bir törenle açıklandı.Cansu Dere ve Halit Ergenç'in sunumu, Ozan Doğulu şefliğindeki orkestranın ve sürpriz solistlerin müzik ziyafetiyle renklenen ve NTV'den canlı olarak yayınlanan heyecan dolu ödül töreninde, 13 kategorinin "En İyi"leri belli oldu. Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen törene Hatice Aslan, Meltem Cumbul, Murat Yıldırım, Burçin Terzioğlu, Tuncel Kurtiz, Nebahat Çehre, Selim Demirdelen, Osman Sınav, Selma Ergeç, Bergüzar Korel, Sinem Kobal, Umut Kurt, Rıza Kocaoğlu, Hande Ataizi, Okan Yalabık, Binnur Kaya, Engin Günaydın, Harun Tekin, Naz Elmas, Burcu Esmersoy, Serenay Sarıkaya, Tolgahan Sayışman, Kenan Işık,  Güven Kıraç, Ahu Türkpençe, Cansel Elçin, İlker İnanoğlu, Melisa Sözen, Demet Evgar, Nehir Erdoğan, Zafer Algöz, Özge Özpirinçci, Engin Altan Düzyatan, Sevinç Erbulak, Demet Akbağ, Melis Birkan, Sinan Tuzcu, Lale Mansur, Hülya Darcan, Arzu Kaprol, Kenan Işık, İzzet Günay, Göksel Arsoy, Türker İnanoğlu, Bartu Küçükçağlayan, Gürgen Öz, Ece Sükan, Ahu Yağtu, Burcu Kutluk,  Özcan Deniz, Cihan Okan, Reha Erdam, Türkü Turan gibi isimler katıldı.

Yeşilçam Ödül Töreni'nde filmlerin ve oyuncuların yanı sıra tasarımcılar da yarıştı.

Türkiye'nin sinema ödülleri olarak ön plana çıkan Yeşilçam Ödülleri'ne katılan sanatçılar için ünlü modacıların hazırladıkları tasarımlar geceye damgasını vurdu.Türkiye'nin en geniş katılımlı jürisi tarafından belirlenen "Yeşilçam Ödül Töreni''nde sinemacılar kadar modacılar arasında da bir yarış yaşandı. Yurtiçi ve yurtdışında tasarımlarıyla dikkat çeken ünlü modacıların "Yeşilçam Ödüleri"nde adaylar için özel olarak tasarladığı kıyafetler ödül törenini renklendirdi.

Bu yıl 4'üncüsü gerçekleşen  "Yeşilçam Ödül töreni"nde TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Nurcan Kuzucan'ın koordinatörlüğünde "En İyi Kadın Oyuncu" kategorisinde yarışan Demet Akbağ - Nihan Buruk, Demet Evgar - Cengiz Abazoğlu, Sevinç Erbulak- Özlem Kaya, Türkü Turan'ı ise Canan  Cullu tarafından hazırlanan özel kıyafetleriyle törene katılan "En İyi Erkek Oyuncu" dalında yarışan Güven Kıraç ve Sermet Yeşil'i giydiren Hakan Akkaya aynı zamanda ''En İyi Yardımcı Kadın'' dalında yarışan Özge Özpirinççi'nin kıyafetinide tasarladı.Yine aynı dalda yarışan Melisa Sözen'in kıyafetini Zeynep Tosun imzalı. Ayrıca Hizmet Ödülü alan Nebahat Çehre'nin kıyafeti ise Elif Cığızlıoğlu imzasını taşıyordu.

Bu isimlerin yanı sıra her yıl olduğu gibi bu yıl da birçok ünlünün katılımıyla renklenen törende; Nehir Erdoğan- Cengiz Abazoğlu'nun, Hatice Aslan ve Selma Ergeç - Gamze Saraçoğlu'nun, Engin Altan Düzyatan Hakan Akkaya, Sinem Kobal ise Tuana Büyükçınar'ın tasarladığı özel kıyafetleriyle törene katıldı. Sunucu Halit Ergenç ise yine Hakan Akkaya'nın özel tasarımıyla sahnede
olurken gecenin diğer sunucusu Cansu Dere ise Dilek Hanif imzasını taşıyan kıyafetiyle sahnedeydi.

Geçtiğimiz yıl Meltem Cumbul, Demet Evgar, Melisa Sözen , Bergüzar Korel, Cansu Dere, Hatice Aslan, Saadet Işıl Aksoy , Sinem Kobal, Binnur Kaya, Meral Çetinkaya, Nesrin Cevadzade, Şerif Sezer, Özgü Namal, Ezgi Mola giydikleri tasarımlarla eleştirmenlerden tam not almıştı. Türkiye'nin yıldızları, Türkiye'nin Oscar'larını verdi:

En İyi Yardımcı  Erkek Oyuncu dalında kazanan Okan Yalabık'a ödülünü Sinem Kobal, Yılmaz Köksal; En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında kazanan Melisa Sözen'e Melis Birkan, Demir Karahan; En İyi Genç Yetenek Ödülü dalında kazanan Esme Madra'nın ödülünü filmin oyuncularından Settar Tanrıögen'e (Çoğunluk) Ahu Türkpençe, Sinan Tuzcu; En İyi Kadın Oyuncu dalında kazanan Demet Akbağ'a (Eyvah Eyvah) Binnur Kaya, Settar Tanrıöğen; En İyi Görüntü Yönetmeni dalında kazanan Uğur İçbak'a (Av Mevsimi)  Naz Elmas, Zafer Algöz ; En İyi Müzik dalında kazanan Selim Demirdelen'e (Kavşak) Özge Özpirinççi, Burhan Öcal; En İyi Sanat Yönetmeni dalında kazanan Hakan Yarkın'a (Yahşi Batı) Cansel Elçin,Lale Mansur; En İyi Kurgu dalında
kazanan  Reha Erdem'e (Kosmos) Hülya Darcan, Murat Yıldırım; En İyi Senaryo dalında kazanan Seren Yüce'nin (Çoğunluk) ödülünü filmin başrol oyuncusu  Bartu Küçükçağlayan'a Meltem Cumbul, Engin Günaydın; En İyi Yönetmen dalında kazanan Reha Erdem'e (Kosmos) Tuncel Kurtiz ; İlk Film Ödülü dalında kazanan Çoğunluk filmiyle Seren Yüce'nin ödülünü filmin yapımcılarından Sevilay Demirci'ye Engin Altan Düzyatan, Hande Ataizi; yine En İyi Film Ödülü dalında kazanan "Çoğunluk" filminin  ödülününü Sevilay Demirci'ye; T.C. devlet bakanı  ve Başmüzakereci Egemen Bağış, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay,İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve Türsak Başkanı Engin Yiğitgil verdi.

En İyi Erkek Oyuncu dalında ödüle layık görülen Cem Yılmaz (Av Mevsimi) ise gösterisinin biletlerinin aylar öncesinden satılması nedeniyle gecede bulunamadı. Daha önceden hazırlanan VTR ile geceye dahil olan Yılmaz'ın ödülünü Kenan Işık ve Serap Aksoy açıkladı. Her yıl yaptığı esprilerle törene damgasını vuran Cem Yılmaz, yine esprileriyle davetlileri kahkahalara boğarken duygularını şu sözlerle dile getirdi: "Beni bu filme seçen 35 yıllık ustam Yavuz Turgul'a ve 37 yıllık ağabeyim Şener Şen'e teşekkür ediyorum. İnşallah daha iyilerini alırım demeyeceğim, çünkü bu bana fazla bile."

 "Kültür Sanat Hizmet Ödülü" ise Nebahat Çehre'ye Selma Ergeç, İzzet Günay'a Bergüzar Korel, Göksel Arsoy'a Hatice Aslan tarafından verildi. .Dördüncü Yeşilçam Onur Ödülünü ise Türker İnanoğlu'na Nehir Erdoğan verdi.

TÜRSAK Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil, 4. YEŞİLÇAM ÖDÜLLERİ Ödül Töreni'nde yaptığı açılış konuşmasında'' Türsak Vakfı, 21 yıldır düzenlediği tematik ve uluslararası festivaller, eğitim çalışmaları, kültür yayınları, gençlik projeleri ve Türk Film Haftalarının yanı sıra son olarak Türkiye'nin Avrupa Birliği topraklarında düzenlediği, Turkey: The Missing Star projesini gerçekleştiriyor. İlk adımı Kopenhag'da atılan Amsterdam, Berlin, Viyana ve diğer Avrupa metropollerinde sürdürülecek olan bu etkinliklerin mimarı T.C. Avrupa Birliğinden Sorumlu Devlet Bakanı, Avrupa Birliği Baş Müzakerecisi Sayın Egemen Bağış'a çok teşekkür ediyorum. Yeşilçam Ödülleri'nden desteğini esirgemeyen Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay'a, Yeşilçam Ödülleri'nin ana sponsoru Turkcell'e ve değerli ortağımız Beyoğlu Belediye Başkanı Sayın Ahmet Misbah Demircan'a teşekkürlerimi sunmak istiyorum'' şeklinde konuştu.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, törende yaptığı konuşmada : Türk sineması; Kendisine emanet edilen Yeşilçam mirasını büyük bir gayretle daha yükseklere taşıyor. Gittikçe büyüyen bir endüstri olarak, doğduğu yer ve Türkiye'ye yeni ufuklar açıyor. Bu toprakların macerasını bir boy aynası gibi; bütün insanlığa aktarıyor''dedi

Törende Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv'e teşekkür plaketi verildi.


 EN İYİ FİLM: ÇOĞUNLUK

 EN İYİ YÖNETMEN: REHA ERDEM (KOSMOS)

EN İYİ KADIN OYUNCU : DEMET AKBAĞ (EYVAH EYVAH)

EN İYİ ERKEK OYUNCU: CEM YILMAZ (AV MEVSİMİ)

 EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU : OKAN YALABIK

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU : MELİSA SÖZEN

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : UĞUR İÇBAK (AV MEVSİMİ)

EN İYİ SANAT YÖNETMENİ: HAKAN YARKIN (YAHŞİ BATI)

EN İYİ SENARYO : SEREN YÜCE (ÇOĞUNLUK)

EN İYİ MÜZİK : SELİM DEMİRDELEN (KAVŞAK)

EN İYİ GENÇ YETENEK: ESME MADRA

İLK FİLM ÖDÜLÜ: ÇOĞUNLUK

KÜLTÜR SANAT HİZMET ÖDÜLÜ: NEBAHAT ÇEHRE, GÖKSEL ARSOY, İZZET GÜNAY

ONUR ÖDÜLÜ: TÜRKER İNANOĞLU

YEŞİLÇAM ÖDÜLLERİ